Važnost lutke u dječjem životu
Lutke su veoma važan instrument u djetetovu životu. One pomažu u raznim aspektima dječjeg razvoja: potiču na komunikaciju s drugom djecom i odraslima, pomažu u poticanju dječje samostalnosti, govora, kreativnosti, stvaralaštva i socijalne kompetencije.
U igri lutkom se pojavljuje mnogo više od samog oponašanja – djeca rade, govore i nastupaju s likovima kao da su te osobe. Tada upotrebljavaju različite geste, govor, ne bi li dočarala ono što zamišljaju. Glasom i gestama lutke, reprezentacijom emocionalnog stanja lutke pridonosi razumijevanju emocija tog lika, ali i razvoju vlastitih viših emocija (suosjećanja).
Glumljenjem s lutkom djeca, pa i odrasli, lakše preživljavaju strah i druge emocije. Lutka djetetu predstavlja neku vrstu utočišta u koje se može skloniti. Isto tako, u igrama lutkom dijete oslobađa i ublažava mnoge strahove i prihvaća situacije koje su mu u stvarnosti teške i koje teško podnosi. Lutka djetetu omogućuje da doživi različite životne situacije i prije nego što se s njima doista susretne.
Lutka pomaže i djeci koja imaju poteškoća u sklapanju socijalnih interakcija. Dijete prihvaća lutku kao bezopasnog, naklonjenog prijatelja kojemu može povjeriti misli i osjećaje bez straha da će mu se rugati ili da će se s njime svađati. Lutka i lutkarstvo poboljšavaju pozitivnu sliku o sebi, pomoću lutke dijete stječe osjećaj važnosti i samosvijesti.
Također, lutka uz pomoć verbalnog izražavanja pomaže u razvoju govora i razvoju sposobnosti sporazumijevanja. Uza sve to, lutka djetetu nudi prihvatljive načine opuštanja, preusmjeravanja emocija te izražavanja osjećaja, potiče razvoj djetetovih društvenih vještina ukoliko se lutka koristi u grupnoj aktivnosti.
Djeca prilikom izrade lutke razvijaju svoje motoričke vještine, iskazuju kreativne potencijale, te uspostavljaju komunikaciju i na simboličan način razrješavaju osobne probleme. Lutka će dijete u igri potaknuti da se ponaša spontano i da izražava svoje sposobnosti.
TEKST PRIPREMILA: odgojiteljica Anamaria